Migros’un Esnek Yan Haklar Projesi’ne Ödül

Dünyanın en iyi işverenlerinin, insan kaynakları ekiplerinin ve bu süreçleri destekleyen ürün ve tedarikçilerin ödüllendirildiği Stevie Awards for Great Employers’da bu yıl 21 ülkeden 550’den fazla şirketin başvurusu değerlendirildi. Dünya çapında 60’dan fazla profesyonelin değerlendirmesinden geçen Migros, “Ücret Tasarımı ve Yönetimi” kategorisinde altın, “Yan Haklar Tasarımı ve Yönetimi” kategorisinde Gümüş ve “Çalışan Bağlılığı” kategorisinde Bronz ödüle layık görüldü.

 

Migros, “Esnek Yan Haklar” projesi çalışanlara kendilerini özel hissettiriyor

Migros, sektördeki tüm şirketlere örnek olan bir projeye imza atarak “Esnek Yan Haklar” paketi sayesinde çalışanlarına bu haklarını spor paketi, hediye çeki, alışveriş çeki, check-up, diş bakım paketi olarak değerlendirebilme imkanı sağlıyor. Çalışanlar dilerlerse yan haklarından sadece istedikleri tutarı da dönüştürebiliyorlar. Böylece Migros çalışanları, yan haklarını ihtiyaçlarına göre şekillendirebiliyor.

 

Y kuşağının ihtiyaçları Migros’ta

Çalışanlarının çoğunu Y kuşağının oluşturduğu perakende sektöründe yeniliklerin öncüsü olan Migros, “Esnek Yan Haklar” projesi ile bağımsız, kendi tercihlerini savunan, her süreçte özelleştirme ve kişiselleşme bekleyen Y kuşağının ihtiyaçlarını karşılamayı, çalışan memnuniyetini ve bağlılığını artırmayı hedefliyor.

Daha önce çalışanlar tarafından bütünsel olarak algılandığı için çalışan bağlılığına katkısı düşük olan yan haklar, “Esnek Yan Haklar” paketi ile her çalışanın kendisi için ayrılan yatırımların maddi karşılığını toplu olarak görülebilir duruma getirildi. Çalışanlarına sağladığı özel sağlık sigortası ve bireysel emeklilik haklarını değiştirilemez kılarak sağlıklarını ve geleceklerini teminat altına alan Migros, bunun dışında ücretli izin günleri ve yakacak yardımı gibi birçok hakkı değiştirebilir ya da bu haklarından doğan bakiyeyi doğrudan bireysel emeklilik hesabına aktarılabilir kıldı.

 

Çalışanların yüzde 82’si esnek yan haklardan yararlanıyor

Çalışana seçme özgürlüğü sunmanın yanı sıra, şirkete ve çalışanlara ciddi maliyet avantajı da sağlayan proje, tedarikçilerle yapılan anlaşmalarda sağlanan indirimler sayesinde yan hak imkanlarında yüzde 5 ile yüzde 20 arasında artışı beraberinde getirdi. Bu sistemden yüzde 82 oranında yararlanan çalışanların kazandığı maliyet avantajı, ilk yıldan 2018 yılına kadar yüzde 200 artarak 100K seviyesinden 300 K seviyesine çıktı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı