İnsan Kaynaklarıİşveren Markası

Yıl Sonuna Kadar 10 Şirketten 9’u Ofise Dönecek

Şirketlerin yüzde 90'ı 2024’ün sonuna kadar ofise döneceklerini duyurdu ama uzmanlara göre 5 gün boyunca sürekli ofisten çalışma dönemi sonsuza kadar bitti. 

Resume Builder’ın araştırmasına göre, şirketlerin yüzde 90’ı 2024’ün sonuna kadar ofise dönüş politikalarını uygulamayı planlıyor. Neredeyse her 10 şirketten 3’ü ise ofise gelme zorunluluğuna uymayan çalışanları işten çıkarmakla tehdit ediyor. Bu şirketler arasında IBM, Google, Apple ve Meta da yer alıyor. Şirketlerinde sadece yüzde ikisi kalıcı olarak uzaktan çalışmaya geçtiklerini ve hiçbir zaman çalışanlarından yüz yüze çalışmalarını istemeyeceğini söylüyor.

Uzaktan çalışma modeline karşı olan CEO’lar, ofisin olmadan verimlilik, işbirliği ve çalışan bağlılığının zarar gördüğünü savunuyorlar. Ancak şirketler çalışanlarına ofise dönüş şartları getirse de ofis doluluk oranları geçen yıla nazara pek değişmedi.

Şirketler Neden Ofise Dönmek İstiyor?

Şirketler 9-5 arası ofiste yüz yüze çalışma sistemine geri dönmek istiyorlar çünkü tamamen uzaktan çalışan şirketlerde çalışanların şirketlerine ve iş arkadaşlarına karşı güçlü bağlar kuramadığı düşünülüyor. Çalışan bağlılığının hızla düşmesi ve çalışan devir oranının yükselmesi şirketleri endişelendiriyor. Üstelik uzaktan çalışmayı fırsat bilen birçok çalışan, birden fazla işte çalışmakla veya işi bilerek yavaşlatmakla suçlanıyor.

Birçok CEO’lar çalışanların ofiste daha verimli olduğu inancına sahip. Amazon’un İK lideri “Kültürü öğrenmenin, benimsemenin ve güçlendirmenin en kolay yolu ofiste iş arkadaşlarımızla birlikte vakit geçirmektir.” söyledi.

Ancak uzaktan çalışanların verimliliği hakkında kesin sonuçlar çıkarmayı başaran bir araştırma yok. ABD’de, çalışan verimliliği 2020 yılında %4,4, 2021 yılında %2,2 arttı, ancak 2022 yılında düştü.

Resume Builder’a göre, yöneticilerin büyük çoğunluğu ofise döndükten sonra verimlilik ve çalışanları elde tutma konusunda iyileşme olduğunu iddia ediyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu