meslek

İşiniz Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Mesleğiniz vücut sağlığınızı nasıl etkiliyor? Hangi mesleklerde kalp damar hastalıkları riski daha yüksek? Riski düşürmek için neler yapılabilir?

Yaptığınız iş vücut sağlığını nasıl etkiliyor? ABD’de yapılan araştırmalar bu konuyu irdeliyor.

ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından 2016 yılında yayınlanan bir raporda, 22 farklı meslekten kişiler arasında yedi kalp damar sistemi sağlık ölçümü (sigara, fiziksel aktivite, kan basıncı, kan şekeri, vücut ağırlığı, kolesterol ve sağlıklı beslenme) karşılaştırıldı. Uzun saatler boyunca oturmaya ve hareket halindeyken yemek yemeye meyilli kamyon şoförleri sağlıksızlar listesinde üst sıralarda yer alırken, çiftlik, ormancılık ve balıkçılık çalışanları en iyi sağlık ölçüm puanlarına sahipti.

Ocak ayında yayınlanan bir araştırma, 65.000’den fazla yaşlı kadın arasında en yaygın 20 işi değerlendirdi. Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve yüksek kan şekeri gibi kalp damar sağlığı açısından ortalamadan daha yüksek riske sahip olanlar arasında muhasebe memurları, satış çalışanları ve idari destek çalışanları, hemşireler ve evde bakım yardımcıları bulundu. Öğretmenler, danışmanlar ve emlak komisyoncuları, kalp damar sağlığına sahip olma olasılığı daha düşük olanlar arasındaydı.

Hareketsiz işler risk doğuruyor

Araştırmanın kıdemli yazarı Michael, bulguların hareketsiz işler, stres ve diğerlerini denetlemenin getirdiği yüklerin söz konusu olabileceğini söyledi. Kalp damar sistemi sağlığıyla ilgili faktörleri bulabilirsek, kardiyovasküler hastalıkların oluşmasını önleyebiliriz” dedi. “Doktorların, daha yüksek riske sahip olabilecek kadınları belirlemenin bir yolu olarak meslekleri taraması mümkün olabilir.”

Kalp Dergisi’nde İngiltere’de 280.000’den fazla kişiyle yayınlanan bir analiz, gece vardiyalarında çalışan kişilerde kalp ritmi bozukluğu riskinin, çalışma günlerinde insanlara göre daha yüksek olduğunu belirledi.

Fiziksel güç gerektiren işler daha yüksek risk taşıyor

Egzersiz yaygın olarak kalbe iyi gelirken, ABD’de yaklaşık 17.000 işçi üzerinde yapılan bir araştırma, özellikle kaldırma ve taşıma gibi yüksek düzeyde fiziksel aktiviteye sahip işlerde çalışan kişilerin kardiyovasküler hastalığa yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi.

Çalışmayı yöneten Tyler Quinn, Mart ayında Occupational and Environmental Medicine dergisinde yayınlanan “İşyerinde yaptığınız fiziksel aktivite, iş dışında yaptığınız egzersize kıyasla kardiyovasküler sağlık için potansiyel olarak farklıdır. Bunun nedeni, boş zamanlarında egzersiz yaptığınızda, vücudu belirli zaman dilimlerinde strese soktuğunuz ve vücudun iyileşmesine izin verdiğiniz içindir. İş sırasındaki aktivite genellikle bu iyileşme süresine izin vermez. Bu nedenle, iş günü boyunca sürekli fiziksel aktivite yapan insanlar, kalp damar sistemi rahatsızlıklarında daha fazla risk taşıyor.”

Hareket ve dinlenme dengesi gerekiyor

Aynı zamanda, Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü’nde araştırma fizyoloğu olan Quinn, ABD işgücünün masa başı işlere yöneldiğini ve kalp sağlığı için de iyi olmayan yerleşik bir yaşam tarzını teşvik ettiğini söyledi.  “Bu aşırılıkların bazı etkilerini hafifletmemiz gerekiyor” dedi. “İş yerinde bütün gün hareket edenlerin biraz daha az hareket edip mola vermelerini, iş yerinde oturanların da hareket ederek mola vermelerini istiyoruz.” Quinn, işleri ne olursa olsun, çalışanların fiziksel olarak formda kalarak, iyi beslenerek ve sigara kullanmayarak hastalık risklerini azaltabileceğini söyledi.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu