meslek

Valilikte İşe Girmek İçin Gerekenler Nelerdir?

Valiliklerde çalışmak istiyorsanız önceden sağlamanız gereken koşullar ve gereklilikler nelerdir?

Son birkaç yıldır valiliklerde istihdam edilen kişi sayısı arttıkça birçok kişi valiliklerde çalışmak için gerekli şartları merak etmeye başladı. Valilikte çalışmak için gereken şartlar nelerdir? Valilikte kimler çalışabilir? Valilikte çalışma ortamı nasıldır? Ve daha birçok soru insanlar tarafından sık sık araştırılan konular arasında yer aldı.

Valilikte işe girmek için aranan koşullar nelerdir?

Türkiye’de Kaç Valilik Var?

Vali, illerin iç işlerinden sorumlu kişiye denir. Valiler, doğrudan İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görev yaparlar. Bir bakıma, vali unvanına sahip bir kişi, görevde bulunduğu ilin yönetiminden sorumlu İçişleri Bakanlığı personelidir diyebiliriz.

Türkiye’de Büyük Şehirler de dahi olmak üzere toplamda seksen bir il bulunmaktadır. Her bir şehirde görevli yalnızca bir adet vali bulunmak üzere Türkiye’de toplamda seksen bir adet vali görev yapmaktadır. Söz konusu illere bağlı olan ilçelerdeki idari amirlere ise Kaymakam denir. Kaymakam’lar Vali’lere bağlı olarak çalışırlar.

Valilikte Çalışma Koşulları Nasıldır?

Valilikte çalışan kişilerin amiri, görev yaptıkları şehirde çalışan validir. Valinin görevlendirdiği kişiler görevlendikleri alanda çalışmalarını sürdürmekle yükümlüdür. Zaman zaman valinin ya da -varsa- diğer amirlerin isteyebileceği görev dökümleri ve raporları zamanında teslim etmek işin bir parçasıdır.

Valilik kurumu da tıpkı belediye gibi devlete bağlı, diğer bir deyişle resmi bir kurum olduğu için asgari mesai saatleri geçerlidir. Sabah dokuz ila akşam beş arasında yer alan çalışma saatleri arasında normal mesai ücreti alınır. Bunun dışında ek mesai yapılması durumunda ilave mesai ücreti de maaşa eklenerek ödeme alınır.

Valilikte Çalışmak için Gerekenler Nelerdir?

Valiliklerde çalışmak için gerekenler başvurulmak istenen pozisyon ve departmana göre değişiklik göstermektedir. Yine de valiliklerde memur vasfıyla çalışmak için gereken ortak şartlar kısaca şu şekildedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak
  • Minimum Lise, Ön Lisans veya Lisans derecesinden mezun olmak
  • Açılan kadro için alt ve üst yaş sınırı varsa bu yaş sınırına uygun olmak
  • Adli sicil kaydının temiz olması ve bitmemiş bir yargı sürecinin bulunmaması
  • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak
  • Güvenlik araştırmasından sorunsuzca geçmek
  • Erkek adayların zorunlu askerlik görevlerinin olmaması veya görevin tamamlanmış olması

 

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu