meslek

Nasıl Psikolojik Danışman Olunur? Psikolojik Danışman Maaşları Ne Kadardır?

Psikolojik Danışman olmak için aranan şartlar nedir? Psikolojik Danışmanlar ne kadar kazanır?

Günümüzde birçok insan psikolojik danışmanlık mesleğine merak salmış durumda.  Günümüzde nasıl psikolojik danışman olunduğu konusu herkesin merakında. Türkiye’de psikolojik danışman nasıl olunur? Psikolojik danışman olmak için gereken şartlar nelerdir? Psikolojik danışmanların çalışma alanları nelerdir? Psikolojik danışman maaşı ne kadardır gibi soruların hepsinin cevabı yazımızda…

 

Psikolojik Danışman, insanların ruh sağlığıyla ilgilenen psikoloji bilimini pratiğe dayalı yapan uzmanlara verilen isimdir.

Psikologluk ile birçok noktada çalışma alanı olarak benzerlik gösteren psikolojik danışmanlık mesleği birçok alanda ise psikologluk mesleğinden ayrılır. Örneğin, psikologlar psikolojik bozukluğu olan kişilere teşhis koyup sonrasında gereken tedaviyi uygulamaya koyarken psikolojik danışmanlar ise teşhis koyma ve tedavi uygulamaları yapamaz. Bunun yerine psikolojik danışmanlar, psikolojik bozukluğu olan ya da olmayan herkes ile beraber çalışabilir.

Psikolojik danışmanlar, desteğe ihtiyacı olduğunu hisseden herkesle çalışabilir. Bu açıdan psikolojik danışmanlar, psikologların aksine, tedavi edici değil önleyici, destekleyici ve geliştirici çalışmalarda bulunurlar.

Psikolojik Danışman Olmak için Ne Gereklidir?

Günümüzde Türkiye’de psikolojik danışman olmak için aranan koşullar 4 yıllık eğitim sonucunda lisans düzeyinde alan yetkinliğinin bulunmasıdır. Üniversitelerin “Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik” veya “Rehberlik ve Rsikolojik Danışmanlık” bölümlerinden mezun olan herkes psikolojik danışman unvanına sahiptir.

Psikolojik Danışmanlar Ne Kadar Kazanır?

Bir psikolojik danışman orta okul, lise ve dengi okullarda MEB bünyesinde ortalama 4500 ürk Lirası civarında maaş alırlar. Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM)’larda çalışan psikolojik danışmanlar ise 5500 ile 6500 Türk Lirası civarında kazanç sağlarlar.

Bunun dışında özel okullarda çalışan psikolojik danışmanların ise maaşları farklılık göstermektedir. Özel okulun bulunduğu şehir, büyüklüğü ve kalitesi psikolojik danışman’ın maaşını etkileyebilir.

Psikolojik danışmanlar da tıpkı psikologlar gibi klinik benzeri kurumlarda çalışabilir. Psikologlar klinikler çalışabilirken psikolojik danışmanlar yalnızca psikolojik danışmanlık merkezlerinde çalışabilirler.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu