Bayramda Kullanılan İzin ve İşçi Alacakları

Bayram tatilinde izin kullanacaklar için işte bilinmesi gerekenler.

Bayram tatili birçok çalışan için yıllık izin anlamına geliyor. Tüm yıl boyunca yoğun bir tempoyla çalışan çalışanlar bayram tatili dolayısıyla birkaç gün mevcut işlerinden uzaklaşarak istirahat edebiliyorlar. Birçok iş yerinde çalışanlar bayram tatilini yıllık izinle birleştirebiliyor. Peki bayram tatilinde kullanılacak izinle ilgili bilinmesi gerekenler neler?

Yıllık izin nedir? Kim ne kadar yıllık izin hak eder?

Yıllık izin, çalışan kişinin kıdem süresi ve yaşına göre değişiklik gösteriyor. Ancak genel hatlarıyla 4857 sayılı İş Yasası’nın 53. Maddesine göre, iş yerinde işe başladığı tarihten itibaren, deneme süresi de içinde olmak kaydıyla, en az bir yıl çalışmış olan işçiler yıllık izin hak ediyor.

Uzun çalışma süreleri ve çalışma hayatının zorlu koşulları sebebiyle ruhen ve fiziken güç kaybetmesinden dolayı yorulan işçiye işinin devamı şartıyla verilen anayasal bir hak olan yıllık izin süreleri, işçilerin aynı işverene ait bir veya birkaç iş yerinde sahip oldukları kıdem sürelerine göre belirlenebiliyor.

ÇALIŞMA SÜRELERİNE GÖRE YILLIK İZİN HAK EDİŞLERİ

İşe giriş tarihi itibariyle deneme süresi dâhil bir (1) yılı dolduran işçiler yıllık izin kullanmaya hak kazanırlar.

Yıllık izin süreleri;

1 yıldan 5 yıla kadar (beş yıl dâhil) olanlara 14 günden,

5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 günden,

15 yıl (dâhil) ve daha fazla olanlara 26 günden az olamaz.

Yer altı işlerinde çalışan işçilerin senelik izinleri dörder gün arttırılarak uygulanır. Bununla birlikte 18 yaş ve altındaki işçilerle, 50 yaş ve üstündeki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz.

Bu sayılar iş sözleşmelerinde arttırılabilir.

YOL İZNİ HAKKI

Çalışan yıllık iznini, iş yerinin olduğu yerden başka bir yerde geçirecekse, talep etmesi ve bunu ispatlaması halinde gidiş, dönüş yolda geçirilecek zaman hesaplanarak toplam 4 güne kadar ekstra izin hak edebilir.

BAYRAM DÖNEMİNDE KULLANILAN YILLIK İZİN

Ulusal ve resmi tatillere denk gelen yıllık izinler yıllık izin tahakkukundan düşmez bu nedenle işçinin yıllık izin süresinden herhangi bir kesinti yapılması söz konusu değildir. Resmi tatilin bitiminden ertesi gün başlamak üzere yıllık izin süresi devam eder. Böylelikle işçi hem resmi tatil alacağını hem de yıllık izin alacağını ilgili ayın maaş bordrosunda görebilir.

BAYRAMDA ÇALIŞAN İŞÇİ HAKKI

Peki İş Kanuna göre bayramda çalışma yönünde işçinin çalışmama inisiyatifi var mı? Bayramda fazla mesai yapan çalışana ücreti farklı ödenir mi?

Eğer iş yerinde bayram günlerinde çalışmaya ihtiyaç duyuluyorsa, işveren işçileri bayram tatili olan günlerde çalışmaya zorlayamaz. Burada işçinin çalışmama yönünde insiyatifi vardır. Ancak işçi ile işveren arasında yapılan iş sözleşmesinde veya varsa toplu iş sözleşmenizde ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağınıza ilişkin bir hüküm varsa ve işveren de çalışılmasını talep ederse çalışma zorunluluğu vardır. Böyle bir hüküm yoksa ve ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağınıza ilişkin bir onay vermemişseniz bayramda çalışmak zorunda değilsiniz.

İş sözleşmesinde çalışma zorunluluğunuz olmamasına rağmen yine de çalışıyorsanız ücretiniz normal ücretinize göre farklı hesaplanır. İş Kanunu’nda Ulusal Bayram ve Genel Tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışma ücreti de normal günlük ücretin yüzde 100 zamlı olması gerektiği belirtilmiştir. Buna göre; bayramda iş yerinde işçiler çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ek ücreti ödenir.

Eğer işvereninizin ücretinizi bu şekilde usulüne uygun ödemediğini düşünüyorsanız durumu Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne bildirebilirsiniz.

İyi bayramlar..

ÖZGÜL ŞİMŞEK

Etiketler

Özgül Şimşek

İşe Alım Uzmanı Özgül Şimşek ile insan kaynakları, işe alım ve mülakat tekniklerinde nokta atışlar yapın.

İLGİLİ İÇERİKLER

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı