İngilizce Mülakat İçin Püf Noktaları

İngilizce mülakatın başarılı geçmesi için dikkat edilmesi gereken 5 önemli püf noktası.

Mülakat; günümüzde sürekli gelişen yeni tekniklerle, adayları belirli bir zaman dilimi içerisinde, görüşülen pozisyon için belirlenmiş yetkinliklerini anlamak üzerine yapılan görüşmeler bütünüdür. Mülakat süreci,  birçok aday için stresli olabilir ve bazen mülakatın amacı adayın stres toleransını ölçmek de olabilir. Bu nedenle, görüşülen kurumda işe başlanılmamış olunsa dahi kişinin kendisini ve yaptıklarını etkin bir şekilde sunması kişisel itibarı açısından önemlidir.

Tüm bu kriterlerle beraber aslında mülakatların etkin bir süreç yönetimi gerektirdiğini söyleyebiliriz. Bu sürecin adımlarından birisi de İngilizce mülakat olacaksa, bazı püf noktalarla iyi bir sonuç elde etmek mümkün.

İngilizce mülakatın başarılı geçmesi için şu noktalara dikkat edebilirsiniz;

  1. Özgeçmişinize hakim olun ve kendi hikayenizi İngilizce seslendirin! Elbette özgeçmiş sizin ve hazırlığını da siz yaptınız fakat mülakatı yapan kişiye fazla soru bıraktırmayacak şekilde tarihsel olarak sözel anlatımınıza çalışın. Bunu yaparken uzun uzadıya detaylar üzerinde durmadan terminolojik şekilde iş süreleri, çalıştığınız kurumların faaliyet alanları, pozisyondaki sorumluluklar, neleri iyileştirdiniz, ne alanlarda gelişime ihtiyacınız oldu, ayrılma nedenleri ve varsa başarı hikayelerinizden bahsedin.
  2. Birinci maddeye hazırlanırken, yazarak ve hayal ederek bir hikaye bütünü yaratın. İş hikayenizi önce kendinize bol bol anlatın, bunu yaparken zihninize yeni bilgiler de gelecektir ve onları da kaydederek bütünü oluşturun. Sesli olarak bu süreci pratik etmeniz, mülakat aşamasında stresi azaltacak ve anlamlı bir bütün halinde kalmanıza yardımcı olacaktır.
  3. Sesli olarak çalıştığınız iş hikayenizi, beden dili ve sözcük uyumu kontrolü için videoya alın ve izleyerek hatalı gördüğünüz noktalarda tekrarlar uygulayın. Fırsatınız varsa bu konuda bir profesyonele izletip ondan da geri bildirim alabilir, kendisi ile de pratik yapabilirsiniz.
  4. Tüm bu çalışmaları yaptıktan sonra kalıplara takılmamak ve özgün olabilmek adına; ana dilinizde çok iyi bildiğiniz bir konuyu, film veya diziyi İngilizce olarak min 15-20 dk kadar anlatma pratikleri uygulayın, tabii mümkünse bunu da kaydedin ve en iyi haline gelene kadar pratiğe devam edin.
  5. Mülakat esnasında heyecanlanırsanız bunu güzel bir dille ifade edin ve gülümseyerek devam edin. İngilizce konuşmaya başladığınız o anın devamı pamuk ipliği gibi gelecektir.

GÜLSEN ŞENEL

İK Profesyoneli & Kariyer Danışmanı

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu