Yazarlar

Resmi Tatil Günleri ve Bayramlarda Çalışma İle İlgili Merak Edilenler

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayla ilgili merak edilenler;

Türkiye’de kutlanan ulusal ve dini bayramlar ve resmi tatiller yılda ortalama 25 günü buluyor. Her yıl düzenli olarak kutlanan ulusal bayram ve resmi tatillerde çalışma konusu birçok çalışanın aklında soru işareti yaratabiliyor.

2021 yılında Türkiye’de kutlanacak ve resmi tatil olan tüm özel günlere şuradaki haberden ulaşabilirsiniz.

İş yerlerinde ulusal bayramlar ve genel tatil günlerinde çalışma esasları, işveren ve çalışan arasında aktedilen  sözleşme maddelerinde belirlenebilir veya değiştirebilir.

İşveren işçinin rızası dışında ulusal ve resmi tatil günlerinde işçiyi çalıştırabilir mi?

Ulusal ve resmi tatillerde esas olan işçinin o gün çalışmamasıdır. Ama iş sözleşmesi kapsamında belirtilen maddeler uyarınca ve işçinin rızası ile bu günlerde çalışma yapılabilir.

Peki ulusal tatil günlerinde çalışılan zamanlar için işverenin ek bir ücret ödemesi gerekli mi?

Bunun için 4857 sayılı İş Kanunu’nun 47. maddesinde işçi hakları saklı tutulmuştur.

Kanun kapsamına giren iş yerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

Böylece kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışanlar , ulusal bayramlarda veya genel tatil günlerinde çalıştıklarında o günler için ( tam bir gün + bir gün ) ücret ödemesiyle birlikte çift mesai almış olurlar.

Resmi tatilde çalışma karşılığı izin kullandırılabilir mi?

İşçi ile işveren arasında imzalanan iş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde belirtilen kurallar çerçevesinde resmi tatil günlerinde yapılan çalışmalar izin olarak kullandırılabilir. Fakat resmi tatil günlerinde yapılan çalışmalar x2 olarak sayılacağı için izin hesaplamaları da buna göre gerçekleştirilir.

Eda Akar

İnsan Kaynakları

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu