Yönetici Değil Lider Olabilmek

Lider kimdir?Yönetici ile lider arasındaki farklar nelerdir?

Yöneticiler çalışanlarını; kendisine hizmet eden değil aynı amaca hareket eden, aynı başarı için mücadele eden yol arkadaşları olarak görmelidirler.

Aksi takdirde yöneticide bencillik ve ego baş göstermeye başlar.

Çalışanların başkasına hizmet ettiği algısı yerine kendi işinde çalışma rahatlığında olması daha mutlu olması için en temel konudur. Bu sebeple yöneticinin kesinlikle egolarını bir kenara bırakması gerekir. Kendisini ekibin bir üyesi gibi görmeli, talimat değil fikir vermelidir.

Öncelikle şunları düşünmek lazım, ekibiniz mutlu değilse onlara ne kadar maaş verirseniz verin, ne ayrıcalıklar tanırsanız tanıyın, siz sadece bir durak görevi görürsünüz. Daima bir çıkış yolu arayışı içerisinde olurlar. Çünkü mutluluk ve huzur, parayla veya başka hiçbir ayrıcalıkla satın alınamaz. Dolayısıyla hem yöneticilerin hem de çalışanların işten daha fazla keyif alması için ihtiyaç duyulduğu an paylaşımcı, duyulmadığı an özgürlükçü çalışma modelinin uygulanıyor olması gereklidir.

Yöneticiler, patron değil ekip arkadaşı olmalı

Yöneticilerin aynı zamanda iyi bir lider olabilmesi için neler yapması gerekir?

Emretmeyin öneriler sunun ve önerilerinizin mantıklı olduğuna ekibinizi ikna edin.

Çalışanlarınızın önerilerine kulak verin, eğer kayda değer önerilerse mutlaka öyle olduğunu belirtin ve uygulamaya çalışın.

Başarıya ulaşırsanız bu fikrin sahibini ön plana çıkararak bu başarıyı kutlayın.

Yöneticilerin önerileri ve planları hakkında herkesin eleştiri yapma ve tavsiyede bulunmasının önünü açın.

Yöneticinin dahi önerilerinde bir hata varsa veya daha iyi yapılabilecek bir tarafı varsa bunlar belirtilmelidir. Çünkü burada egodan ziyade yaptığınız işin başarılı olması çok daha önemlidir. Yönetici eğer bu bilince sahip olursa tüm ekip, konumu ve yetkisi ne olursa olsun bu yaklaşımla hareket etmeye başlamaktadır. Bu sebeple ekibimizde arkadaşının bir hatasını söylemesine kimse alınganlık göstermemektedir, çünkü ortak bir başarı için uğraştığımızdan buna katkı sağlayacak her önerinin kendisine ve yaptığı işe katkı sağladığını çok iyi bilmektedir.

Her çalışana kendinden bir şeyler katması, fikir ortaya koyması üretmesi için fırsat vermelisiniz. Kendi girişiminiz olursa yapardım diyebileceği ne varsa bunu önermesinin yollarını açın ve ufak bir ışık görseniz bile buna gereken yatırımı yapmalısınız. Sonucunda bu maliyet çöpe gitmiş de olsa, bunu denemekten elde ettiğiniz tecrübe bu maliyetten daha değerlidir.

Etiketler

Özgül Şimşek

İşe Alım Uzmanı Özgül Şimşek ile insan kaynakları, işe alım ve mülakat tekniklerinde nokta atışlar yapın.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı