Online Video Mülakata Hazırlık İçin 5 İpucu

Giderek yaygınlaşan online(video) mülakat için nasıl hazırlık yapmalısınız? Video mülakatta neler sorulabilir? İşte yanıtlar;

Teknolojinin gelişmesiyle insan kaynakları işe alım uygulamaları da bu hıza ayak uydurdu. Eskiden saatler süren mülakatlar şimdilerde çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Sadece mülakatlar değil değerlendirme uygulamaları da online ortamda gerçekleşebiliyor. Peki giderek yaygınlaşan online video mülakat uygulaması için adaylar nasıl hazırlık yapabilir? Video mülakatın diğerlerinden farkı nedir? Video mülakata nasıl hazırlanmak gerekir?

1. Video mülakat için bilgisayarın ses ve kamerasının çalıştığından emin olun

Yapılacak görüşmenin gün ve saati belli olduktan sonra görüşmeden en az 1 saat önce bilgisayarınızın kamerasının çalıştığından ve mikrofonunun aktif olduğundan emin olun. Mümkünse tanıdığınız biriyle kısa bir deneme görüşmesi yapın.

2. Görüşme yapacağınız alanı iyi belirleyin

Kameranızı test ederken kameradan görünen arka planının nasıl olacağına doğru karar verin. Mümkünse koyu renkli bir arka plan tercih edin. Arka planın çok fazla dağınık olması görüşmecinin dikkatini dağıtacaktır. İyi ışık alan bir yerde dik bir pozisyonda oturmaya özen gösterin. Bilgisayarınızın yeterli uzakta olmasını sağlayın.

 3. Şirketi araştırmayı unutmayın

Online video mülakatların en büyük farkı görüşmelerin daha kısa sürede yapılması ve teknoloji odaklı olmasıdır. Video ortamı dijital olduğu için şirketi dijital dünyada araştırmayı unutmayın. Görüşme yapacağınız şirketin Linkedin sayfasını varsa facebook instagram insan kaynakları sayfalarını takip edin. Şirketin kurumsal web sitesine girerek hizmetleri, tarihçesi hakkında detaylı bilgi edinin. Edindiğiniz bilgileri sizin beklentilerinizle harmanlayarak görüşmede sunun. Örneğin şirketin kurumsal sitesinde sosyal sorumluluk ile ilgili bir çalışmasını vurgulayarak sizin de bu şirketi seçme nedeniniz olduğunu belirtebilirsiniz.

4. Bahsedeceğiniz konu başlıklarını not alın

Yukarıda belirttiğimiz gibi video mülakat, normal mülakattakinin aksine daha kısa sürebilir. Bu nedenle tecrübeleriniz, eğitimleriniz ve becerilerinizle ilgili bahsedeceğiniz konuları kısa kısa not alın. Notlarınızı bilgisayarınızın yanında bulundurun.

5. Özenli fakat rahat br giyim tarzı seçin

Video mülakat için çok fazla resmi giyinmek doğru olmayabilir. Görüşme için bir iş merkezine gidiyor olsanız belki pozisyona göre daha resmi giyinmenizi gerektirebilir ama video mülakatta her iki taraf da nispeten daha raht bir ortamda olduklarının farkındadır. Bu nedenle abartıya kaçmadan ama özellikle görüşme için giyinildiğinin de anlaşılacağı bir kıyafet seçin.

Video mülakatta neler sorulur?

Video mülakatta sorulan sorular normal mülakatlarda sorulan sorularla benzerlik gösterse de bazı farklılıkları olabilir.

Video mülakatta da, her mülakat gibi adayın kendinden bahsederek başlaması istenir. Dijital bir ortam olduğu için adayın kendinden bahsettiği alanlarda teknoloji ile olan yakınlığını vurgulaması yerinde olacaktır.

Video mülakatlarda sorulan sorular şunlardır;

  • Neden bu işi tercih ediyorsun?
  • Şirketimizi tanıyor musun?
  • Buraya(bize) katacağın farklılıklar neler olabilir?
  • Şuan devam eden başka bir sürecin var mı?
  • Bu pozisyon için güçlü yanların sence neler?

Dünyanın En Büyük Şirketleri Tarafından Sorulmuş İlginç Mülakat Soruları

İş Mülakatında Adaylara Avantaj Sağlayacak Sorular

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu