Kaliteli Mentor Kalifiye Çalışan

Mentor şirkete neler kazandırır? İş hayatında mentorlük neden önemli?

Mentor, çalışanların kişisel gelişimleri ve mesleki deneyimler sağlamaları için iş hayatında önemli rol oynayan bir karakterdir. Firmada yapılan iş ne olursa olsun, işe aldığımız kişilere vermiş olduğumuz oryantasyon eğitimlerinin yanında o kişilerin ‘yetiştirilmesine’ ihtiyaç duyarız.

MENTOR NEDİR?

Dilimize İngilizceden çevrilen “Mentor” kelimesi, kendisinden daha az deneyimli veya daha az bilgili kişiye rehberlik eden kişi anlamına geliyor.

Söz konusu kişi ister deneyimli, ister deneyimsiz olsun şirket kültürüne adapte olması ve yapılan işin gereklerini öğrenmesi için, kendisinden daha kıdemli biri tarafından destek görmesine mentorlük deniyor. Kendini söz konusu iş ile ilgili geliştirmek isteyen ve mentor desteği alan kişiye de literatürde mentee adı veriliyor.

Mentör mü Mentor mu?

Dilimize İngilizceden çevrilen bu kelimenin TDK sözlükteki doğru yazımı “mentor” olarak geçiyor.

Peki bir mentor şirkete ne kazandırır? Ve mentor hangi özelliklere sahip olmalı?

Öncelikle firmanızda çalışan yenilikçi, istekli, araştırmacı ve çalıştığı kişilere ilham veren herkes aslında mentorluk yolundadır. Burada önemli olan nokta mentorun yapılan işte tecrübelerini aktarma şekli ve eğitilmek üzere kendisine teslim edilen kişilere rehber olabilmesidir.

 • Mentor, menteenin mesleki gelişimlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Aday mesleki yönden kendini ne kadar geliştirirse, yaptığı işin verimi de aynı doğrultuda artış gösterir.
 • Şirket kültürünün doğru işlenmesi ve örgüt amaçlarının kişiye aşılanmasını sağlayan mentor sayesinde, kişiler aidiyet duygusunu daha hızlı kazanacaktır.
 • Mentorün, iş için yetiştirilen kişiyle kuracağı pozitif diyalog takım çalışmasını kuvvetlendirecektir.
 • Genç meslektaşlarına yardımcı olan mentorler, kendilerinin de kişisel farkındalığını arttıracaklardır.
 • Mentor, menteenin aynı zamanda rol-modelidir. Bu nedenle şirketinizde iyi bir mentorle çalışıyorsanız, şirketinizde başarılı yöneticiler ve mentorlerle çalışmaya devam edebileceksiniz.
 • Yöneticisini benimseyip, ileride onun yerinde olmak isteyen kişinin kariyer hedefleri de şirketiniz içinde kalarak şekillenecektir.

Başarılı bir mentorlüğün sonuçları, iyi performans, yeniliklere hızlı adaptasyon, yüksek motivasyon, iş tatmini gibi maddeler halinde uzun bir liste haline getirilebilir. Bu süreci çocukların okula alışma süreci gibi düşünebiliriz. Çocuğun okula alışması için önce okul öncesi eğitime, daha sonra ana okuluna gitmesi onu ortama nasıl daha iyi adapte ediyorsa, mentör de iş için yetiştirilen kişiye aynı etkiyi yaratacaktır.

MENTÖRDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

 • Mentor dediğimiz kıdemli çalışanın, öncelikle şirketin ne istediğini, ve eğitilmek üzere kendisine teslim edilen kişiye neler vermesi gerektiğinin bilincinde ve sorumluluğunda olması gerekir. Bu nedenle işini ciddiye alan, sorumluluk sahibi bir kişi olmalıdır.
 • Gözlem yeteneği kuvvetli, yanındaki kişinin yeteneklerini keşfedebilen ve bunun geri bildirimini hızlı bir şekilde yapabilen, raporlama yeteneğine sahip olmalıdır.
 • İletişim faktörü kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimi aday disiplinden hoşlanırken, kimisi esnek bir sistemle daha verimli çalışır. Ama mentorün yine de sıcakkanlı, pozitif ve iletişiminin kuvvetli olması daha olumlu bir etki yaratacaktır.
 • Güvenilirlik her pozisyon için kıymetlidir. Bu nedenle mentorün de güvenilir olması, işi öğrenen kişinin algılarının açık olmasını ve rehberine güvenerek işi daha hızlı öğrenmesini sağlayacaktır.

Atasözünün de dediği gibi, üzüm üzüme baka baka kararır. Unutulmamalı ki, mentor ve ekibi nasıl bir kimliğe sahipse, menteenin de kimliği zamanla onlara bürünür. Kaliteli ve işini doğru yapan bir mentorün yetiştirdiği personel, kalifiye hale gelir. Bu nedenle işe yerleştirilen adaylar kadar, onları yetiştiren kişilerin de doğru seçimi oldukça önem arz etmektedir.

 

Güzide Yurdakul Barut

İnsan Kaynakları Danışmanı

 

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir Yorum

 1. Mentörlük uygulamaları bir firmanın gelişimi için gerçekten de çok kritik. ama nedense firmalar bu konuya gerekli duyarlılığı göstermiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı