meslek

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Her Şey

Sosyal medya uzmanı nasıl olunur? Kimler sosyal medya uzmanı olabilir? Sosyal medya uzman maaşı?

Sosyal platformların büyük kitleler tarafından kullanılmaya başlanması ile ortaya çıkan sosyal medya uzmanlığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için bu yazıda derledik. Sosyal medya uzmanı kimdir? Nasıl sosyal medya uzmanı olunur? Sosyal medya uzmanı ne iş yapar? Hepsinin cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanını Görevi Nedir? Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanı, marka ya da isimlerin tanınırlığını artırmak için sosyal mecralarda görev yapan kişilere denir. Sosyal medya üzerinden geliştirdiği projelerle pazarlama faaliyetlerine katkı sunar. Temsil ettiği markanın sosyal medya stratejisini planlamak, uygulamak ve geri dönüşleri takip etmekten sorumludur.

Bir sosyal medya uzmanından beklenen en önemli şey, sosyal medya platformlarında anlamlı bir içerik yaratabilmesidir. Ayrıca sosyal kanallardan gelen  müşteri şikayetleri veya eleştirileri hızlı ve hassas bir şekilde çözümlemesi beklenir.

Sosyal Medya Uzmanının Bilmesi Gereken Programlar ve Bilgisayar Becerileri Nelerdir?

Hootsuite, Buffer, Do Share, Post Planner, Sprout Social, Friends Me, Social Clout, Feedly gibi programları bilmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Sosyal Medya Uzmanının Günü Nasıl Geçer?

Temsil edilen marka için her gün yaratıcı metin, resim gibi etkileşim alacak içerik oluşturur, düzenler ve yayınlar.Markanın hitap ettiği kitlenin davranışlarını araştırır, analiz eder ve sonuca göre sosyal medya stratejisi oluşturarak ve uygular.Hedef kitle ile etkili iletişim stratejisi kullanarak krizleri yönetir.Markanın kurum kültürünü yansıtacak sosyal medya sayfaları ve profilleri oluşturur.Sosyal medya trendlerini takip ederek pazarlama ve etkili iletişim için kullanır.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Sosyal medya uzmanlığı için yeni açılan lisans programları olsa da başvurularda şirketler eğitim durumunu önemsemezler. Sosyal mecralara hakimiyet, yazılım ve grafik tasarım programlarını iyi bilmek sosyal medya uzmanlığı için önemlidir.

Sosyal Medya Uzmanında Aranan Özellikler Nelerdir?

İşverenlerin sosyal medya uzmanında aradığı bazı özellikler şunlardır;

Sözlü ve yazılı iletişim becerisi yüksek olmak,

Takım çalışmasına yatkın olmak,

Grafik ve montaj programlarını iyi derecede bilmek,

Sosyal Medya Uzmanı Aylık Ortalama Ne Kadar Kazanır?

Temsil edilen markaya ve çalışılan ajansa göre aylık maaşlar değişkenlik göstermektedir. Ortalama aylık maaş 3500 TL’dir.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu