Dökümanlar

Savunma Yazısı Savunma Talebi Dilekçesi Örnekleri

İş yerinde işçiden savunma nasıl alınır? Savunma talebi ve savunma örneklerini sizin için derledik. İşte iş yerinde savunma ile ilgili tüm detaylar;

İş yerinde işveren ve çalışanlar çoğu zaman kurallara uyulmadığı gerekçesiyle karşı karşıya gelebiliyor. İşverenler insan kaynakları aracılığı ile belirlenen işçilerden savunma isteyip söz konusu olayla ilgili izahat istiyorlar. Konu eğer işçinin uymadığı bir kural veya davranışı ile ilgiliyse işçiye uyarı verilebiliyor.

Hangi koşullarda işçiden savunma alınır?

İş yerinde gerçekleşen bazı olaylar, işçinin görevini yerine getirmemesi, sorumsuz davranışları, devamsızlığı gibi hususlar savunma talebine en çok konu olan başlıklar arasında yer alıyor. Yazılı savunma talebinin yanı sıra gerçekleşen olay yada istenmeyen davranışla ilgili işverenin sözlü uyarı hakkı da bulunuyor. İşveren tarafından yapılan sözlü uyarının yasal olarak herhangi bir karşılığı olmadığından özellikle ileriki dönemde zorunlu fesih yapılmak istenen işçiler için yazılı savunma alma zorunluluğu bulunuyor.

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 109. maddesinde belirtilen hususlara göre işverenin çalışandan savunma almasının belirli yöntemleri bulunuyor.  İşveren yukarıda belirtilen konu başlıklarına istinaden çalışandan savunma isteyebilir. İşçi her ne kadar kendisine atfedilen suçlama yada olayla ilgili haklılığını yazılı olarak belirtmesi gerekse de savunmama vermeme hakkını da kullanabilir.

İşçiden savunma nasıl alınır?

İşverenler herhangi bir konuyla ilgili bünyelerinde çalışan çalışandan savunma almak isterlerse savunma talebini çalışana yazılı olarak bildirmek durumundadır. Yazılı talepte işçiye atfedilen davranış ve olayın ise açıkça belirtilmesi esastır. Olay veya davranışla ilgili ispat edici belgelerin varsa olay yeri tutanaklarının savunma yazısına eklenmesi gerekir.

İşçi savunma yazısı yazmazsa ne olur? Yaptırımı var mıdır?

Merak edilen konulardan biri de işveren tarafından savunması istenen çalışanın savunma yazmaması durumunda ne olacağıdır. İşçi savunma yazısı yazmazsa bir yaptırımı var mıdır? Savunma yazmayan personel için ne yapılmalıdır?

İşçi kendisine yazılı olarak ulaşan savunma talebini olumsuz karşılayabilir. Bu durumda işveren çalışanın savunma yazmaktan imtina ettiğine dair bir belge hazırlar. Çalışan bu belgeyi de imzalamak isteyebilir. Çalışanın savunma yazmaması durumunda herhangi bir yaptırım yoktur. Lakin işveren tarafından savunma istenerek kendisine atfedilen olayla veya davranışla ilgili kendi ifadeleriyle cevap yazması kendi lehine olacaktır.

Savunma alınmadan iş akdi fesh edilebilir mi?

İş Kanununda savunma alınmasına gerek olmadan sözleşmenin fesih edilebileceği durumlar mevcuttur. İşçinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı tutumu veya davranışı; örneğin iş sözleşmesindeki hususlardan biri ile ilgili işvereni aldatması, işverenin şeref ve haysiyetine aykırı bir durum sergilemesi, başka bir işçiye cinsel tacizde bulunması, hırsızlık yapması, işverenin güvenini kötüye kullanması, uzun süreli hapisle cezalandırılması gibi durumlarda, savunması alınmadan, iş akdi feshedilebilir.

Savunma mektubu nasıl yazılır?

İşveren tarafından çoğu zaman insan kaynakları kanalıyla işçiye verilen savunma talebi yazısına istinaden çalışan olayla ilgili kendi el yazısı ile bir savunma yazısı yazar. İşçinin kendi el yazısı ile kaleme alınmamış savunmalar geçersizdir. Bilgisayarda hazırlanmış savunma dilekçeleri işçinin kendisi bile hazırlasa herhangi bir hüküm taşımaz.

Savunma mektubunu yazan işçi kendisine atfedilen davranış veya içinde yer aldığı olayla ilgili savunmasını açık bir şekilde yapmalı kabul etmediği noktaları yazmalıdır. İşverenin işçiden savunma istemesi işçinin konuyla ilgili kusuru olduğu anlamı taşımaz. bu nedenle konu ne olursa olsun işçinin işverenin savunma talebini yanıtlaması olumlu olacaktır.

Savunma yazısı istemi örneği

SAVUNMA TUTANAĞI

Olay:

Konu:

Olay Tarihi:

Sn. xxxxx

Yukarıda beyan edilen konu ile ilgili olarak 4857 sayılı İş Kanunu’nun ilgili mevzuatı gereği yazılı savunma vermeniz gerekmektedir. Savunmanızı aşağıda belirtiniz.

 

Savunma yazısı örneği

Yukarıda yer alan olay/tutumla ilgili tarafıma isnat edilen suçlamayla ilgili olarak detaylı savunmam aşağıdaki gibidir.

(olayların detayları varsa veriler ve sebepler ortaya konur. )(suçlama kabul edilmiyorsa suçlamanın kabul edilmediği açıkça yazılır)

İsim soy isim tarih

imza

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

4 Yorum

  1. yazınız için teşekkür ederim. Yazınızda “Bilgisayarda hazırlanmış savunma dilekçeleri işçinin kendisi bile hazırlasa herhangi bir hüküm taşımaz.”
    ifadesini kullanmışsınız acaba bunun hukuki örnekleri varmıdır. yani geçerli olmayacağına dair herhangi bir mahkeme yargıtay kararı gibi
    tekrar teşekkürler

  2. Güçlü nün adaletimi haklının adaletimi geçerli kanun güçlüden yana karar verirse yazıklar olsun o adalete eğer haklıdan yana durursa helal olsun işte o zaman dünya değişir.

  3. İki arkdaş tartışır ve iş büyür bunun üzerine hafta sonu müdürler gelir.olay anında orda olmayan olayla alakası olmayan kişinin adına şu cümleyi kullandı denilip savunma istenilir.sizce bu hakmı?sizce konutla alakası olmayan tek taraflı suclama ve iftiraya ugrayan kişi be yapmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu